Askerlik

Yoklama Kaçağı Nedir? Yakalanırsa Ne Olur?

Bu yazımızda sizlerle beraber yoklama kaçağı nedir, yakalanırsa ne olur şeklinde dört gözle beklenen sorulara cevap vermek istiyoruz hep beraber. Askerlik, Türkiye çapında en mühim unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Nitekim 18 yaşına girdiğimiz dönem itibari ile devlet, askerlik çağına gelmiş genç vatandaşları ikametlerinde yoklama sonucu alır. Bunu belge ile yapmak yeterli olacaktır ama günümüzde e-Devlet üstünden de askerlik yoklaması yaptırmak olanaklı. Ama çoğu genç, olayın ciddiyetinin bilincinde değil ve bu sebep dolayısı ile yoklama bahsi için somut adımlar atmıyorlar. Bizde elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmek için bu makalemizi hazırladık. Hemen mevzu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunalım istiyoruz.

Askerlik Yoklaması Nedir?

Askerlik yoklaması, askerlik çağına yaş itibari ile girmiş olan adam erişkinlerin askerlik için her anlamda elverişlilik durumunun denetim edilmesi manasına gelir.

Türkiye çapında 20 yaş bildiğimiz suretiyle askerlik yaşıdır ve bu yaş itibari ile şayet herhangi bir erteleme işleminiz yok ise askerlik görevine alınırsınız. Askerlik göreviniz müddetince de devlet güvencesi altında olmuş olursunuz. Bununla beraber askerlik yoklaması da devletin azami biçimde önem vermiş olduğu unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Sorumluluğunun bilincinde olan her adam genç, 18 yaşını geçmesi itibari ile askerlik şubelerine giderek veya e-Devlet üstünden askeri yoklama yaptırması gerekir. Aksi halde devlet kolluk güçleri tarafınca aranması çıkar ve süre içinde çoğu farklı sorun ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu da çok önemli bir vaziyet diyebiliriz.

 

Askeri Yoklama Yaptırılmaz ise Ne Olur?

Askeri yoklama yaptırılmaz ise ne olur? Aslına bakarsak bunu iyi niyet ile de kötü niyet ile de araştıran gençler bulunduğunu biliyoruz. Bu sebeple yasalarda geçmiş olduğu hali ile sizleri bu anlamda bilgilendirmek amacı içerisindeyiz. Askeri yoklama, devamlı belirttiğimiz suretiyle en mühim noktalardan bir tanesidir ve devlet nezdinde oldukça fazla önemsenir. Askerli yoklama yaptırmazsam ne olur, aranmam çıkar mı? Evet, askeri yoklamayı 19 yaşına kadar yaptırmamanız itibari ile tüm devlet sistemlerinde ARANIYOR şeklinde çıkarsınız.

Doğrusu herhangi bir polis çevirmesinde GBT sorgunuz yapıldığında ARANMANIZ olur ve bu sebep dolayısı ile sıkıntılar yaşarsınız. Ama yine de durumun ciddiyeti, yoklama kaçağı tebliğinin tarafınıza yapıldıktan sonrasında herhangi bir işlem yapmamanızdan itibaren başlamış olur. Dolayısı ile askeri yoklama bahsi her ne olursa olsun önemsenmesi gereken bir mevzu. Aksi halde önemli sıkıntılar yaşamanız da mümkün hale gelebilir. Bu sebep dolayısı ile 18 yaşını doldurduğunuz an itibari ile askerlik şubelerini ne olursa olsun bir kere ziyaret etmeniz, gelecek dönem yönünden çok büyük ehemmiyet arz eder.

Askeri Yoklama Kaçağı Olarak Yakalandım, Ne Olur?

Güvenlik güçleri, bilhassa son birkaç yıl içinde şehir içlerinde ciddi anlamda GBT uygulamaları yapıyor ve rakamlar gösteriyor ki binlerce yoklama kaçağı yakalanıyor. Bu da devletin aslına bakarsak çok fazla istemediği unsurlardan birisi ve zaman içinde bundan ötürü bir yasal düzenleme gelebilir. Askeri yoklama kaçağı, cezai yaptırım yönünden ilk etapta oldukça korkulması gereken unsurlardan birisi değildir. Yakalanırsanız herhangi bir biçimde panik olmanıza gerek yok.

Polis, kimliğinizi istediğinde yoklama kaçağı sebebi ile korkmayın ve kimliğinizi teslim edin. Aksi halde ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya gelme durumunuz söz bahsi olur. Askeri yoklama kaçağı olarak yakalandım, ne olacak? Aşamalar altta yazılı olan gibi devam eder;

  • Polis sizden kimliğinizi ister ve ellerinde ki tablet veya telsizden GBT sorgunuzu yapar.
  • GBT sorgusunda askeri yoklama kaçağı olarak çıkmanız halinde polis, sizlere yoklama kaçağı tebliği imzalatmak zorundadır.
  • Yoklama kaçağı tebliği size imzalatıldıktan sonrasında en geç 15 gün içinde askerlik şubesine gidip yoklama olmanız gerekir.
  • 15 günü geçen durumlarda ise gitmedi iseniz eğer bir daha ki Polis çevirmesinde alıkonularak askerlik şubesine zorla getirmeniz çıkar. Dolayısı ile bu da siciliniz açısından da çok kabul edilebilecek bir vaziyet değildir.

 

 

Askeri Yoklama Tebliği Nedir?

Askeri yoklama tebliği, siz değerli ziyaretçilerimizin kolluk kuvvetleri tarafınca yakalandığınız ve 15 gün içinde yoklama olacağınıza dair söz vererek imzaladığınız bir belgedir.

 

İlk aranmanızda bu tebliğ size tebliğ edilmedi ise tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde askerlik şubelerine giderek yoklama olmalısınız. Şayet bu 15 günlük dilim içinde yoklama olmaz iseniz tekrar kolluk kuvvetleri denetiminde 1 gecelik gözaltı durumu bile söz bahsi olabilir. Bu sebep dolayısı ile askeri yoklama konusunu ciddiye alın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı