Banka ve Finans

Ziraat Bankası Altın Hesapları

Altın günümüzde hem estetik görünümü hem de ticari niteliği olan ve son 100 yıldır en değerli madenlerden birisi olarak kullanılmaktadır. Yatırım aracı olarak görüldüğünden dolayı birçok kişi bunu yastık altı tabiri ile gelecek için biriktirebilmektedir. Yastık altı altınlar hem ekonomiye hem de piyasaya sürebilmek amacıyla birçok banka hizmet vermektedir. Bu bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankasıdır.  Ziraat Bankası kişilerin yastık altı altınlarını alıp vadesiz altın hesabı, biriken altın hesabı ve vadeli altın hesabı olacak şekilde hizmetler vermektedir.

Ziraat Bankası yapmış olduğu altın hesapları haricinde de altın vakti hesabı uygulaması ile yılın belirli dönemlerinde altına dayalı kira sertifikası uygulamasını gerçekleştirmektedir. Ziraat Bankası bir kamu bankası niteliğinde bulunduğundan dolayı Merkez Bankası’na duyurmuş olduğu altına dayalı Kira sertifikasını Ziraat Bankası hayata geçirmiştir. İlk başvurular Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Ziraat Bankası’nın Türkiye’nin hemen hemen her yerinde şubelerinin olması ve herkesin kolay bir şekilde erişebiliyor olması da başvurular için en çok tercih edilen bankalar arasında yer almasına neden olmaktadır.

Birçok kişi altın yatırımlarının faizsiz bir şekilde işlemesini istemektedir. Altına dayalı altın sertifikası adı ile sizlere gayrimenkul kirası da alabilirsiniz

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı

Bu hesap türü ile altınlarını Ziraat Bankası’nın hesabına yatıran kişiler vermiş oldukları talimatlar gereğince günü geldiğinde otomatik bir şekilde altınları hesaba aktararak bekleten bir hesap türüdür. Bu hesap türünün özellikleri şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası’na yatırılmış olan her altın Ziraat Bankası’nın hesabına 1000/1000 saflık değerinde olacak şekilde eklenmektedir.
 • Hesapta birikmiş olan vadesiz altın hesabından alınan ya da satılan altınlar için reel de hesap sahibine bir altın verilemeyeceği için satışı yapılacak olan altınların fiziki manada bir talebi yapılamamaktadır.
 • Birikim yapmış olduğunuz altınlar için yapacağınız her talimat 10 gram üzerinden gerçekleşmektedir.
 • Verilmiş olan talimat zamanında yerine getirilemiyorsa ve bunun sebebi bakiyenin yetersiz olması ise talimat iptal edilmemektedir. Bu talimat bakiyenin yeterli olması için bir sonraki döneme ertelenip o dönemdeki hesabın yeterliliği ile talimat gerçekleşmektedir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı

Vadeli hesap ile altın sahipleri 30 ile 40 gün arasında altınlarını vadeli hesaba yatırabilirler. Gün sonunda %0,50 – %0,80 değerleri arasında altın faizlerini alabildikleri bir hesap türüdür. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bu hizmet sayesinde hem altınlarını biriktirebilmek hem de birikimlerinin değerlenmesine imkân tanımaktadırlar.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabının Özelliklerini Sizlere Şu Şekilde Özetledik.

 • Ziraat Bankası vadeli altın hesabının üzerinden yapacağınız altın alım ve satım işlemleri için hiçbir şekilde KDV ya da diğer vergi türleri müşteriye yükümlü değildir.
 • Vadeli altın hesabına Ziraat bankasının internet bankacılığını kullanarak alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu hususta bilmeniz gereken noktalardan bir tanesi de bu alım satım işlemlerini gün içinde sadece 6 defa gerçekleştirebilmenizdir. Bu işlemleri gerçekleştirirken en fazla 300 gram altın alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vadeli altın hesabında bulunan altınlar sigorta kapsamına girdiği için herhangi bir çalınma ya da diğer sorun teşkil eden olaylar karşısında hiçbir şekilde müşteri mağdur edilmemektedir.

Ziraat Bankası Altın Vakti Hesabı

Evdeki altınlarınızı Ziraat’a getirmenin tam vakti şeklinde olan sloganıyla altınlar Eksper tarafından değerlendirilip nakiti dönüştürülebilmektedir. Ziraat Bankası altın vakti hesabı açmak istiyor iseniz size özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ziraat Bankası altın vakti hesabına yatıracağınız altınlar tasarruf mevduat sigortası kapsamında olduğu için herhangi bir tehdit durumuna karşı korunmaktadır.
 • Altınların düğün ya da diğer özel günlerde çalınmasının önüne geçmek amacıyla bu hesaba yatırdığınız da değerini mücevherlerinizi başka bir yere verip kiralamanıza da gerek kalmamaktadır.
 • Kuyumculara vermiş olduğunuz altınlar değerinin daha altında alabilmektedirler. Bu sebepten dolayı Ziraat Bankası’nın Eksper çalışanları altınlarınızı tam olduğu değer de alarak burada sizin için bekletilmektedirler.
 • Müşterilerin talepleri doğrultusunda yatırmış olduğunuz altınlar vadeli altın hesabında işletilip faiz getirisi sağlayabilmektedir.
 • Ziraat Bankası’na yatırmış olduğunuz bu altınları tekrardan altın olacak şekilde alamıyorsunuz. Bu altınların TL karşılığı sizlere ödenmektedir

Ziraat Bankası Altın Hesapları Nasıl Açılır?

Açılacak olan hesap türüne göre değişiklikler gösterilmektedir. Internet bankacılığı, cep bankacılığı ve şubeler tarafından bu hesaplar açılabilmektedir. Internet bankacılığı ya da cep bankacılığından vadesiz altın hesabı ya da vadesiz biriken altın hesabını açmak sadece 5 dakikanızı alacaktır. Açacağınız bu hesaplarda herhangi bir problem oluşmaması için bankaların şubelerine giderek yardım almanız sizin için en doğru seçenek olacaktır. Internet bankacılığı aracılığı ile açacağımız hesapların aktif olarak çalışabilmesi için müşteri hizmetlerini arayarak hesabı aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Altın Alım Satım Makası

Ziraat Bankası altın alım satım makası hakkında müşterilerin korkuları olabilmektedir. Çünkü alım ve satım arasındaki fark çok yüksek olduğunda bu müşterinin istediği kârı yakalamasına neden olabilmektedir. Anlık kur farkı ile alım satım işlemleri zarar oluşturabilmektedir. Bu sebepten dolayı bankalar bu zararın ortadan kalkması için alım ve satım fiyatı arasında %5- %1 olacak şekilde makas farkı yapmaktadırlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı